Zakład Metodologii Badań Europejskich jest jednym z sześciu zakładów działających w Instytucie Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Studia europejskie jako subdyscyplina w ramach nauk o polityce charakteryzują się dużą dynamiką. Wywodzące się głównie z nauki o stosunkach międzynarodowych podejścia teoretyczne wzbogacane są o elementy zaczerpnięte z ekonomii i socjologii, istotne znaczenie mają też dla nich takie dyscypliny jak prawo czy historia. Równie bogate źródła mają metody badawcze stosowane w dociekaniach dotyczących integracji europejskiej.

Celem Zakładu jest rozwijanie świadomości metodologicznej badań europejskich w Polsce. Służą temu publikacje, seminaria, konferencje naukowe i projekty badawcze. Ich tematyka skupia się na krytycznej analizie podejść teoretycznych, propagowaniu korzystania z zaawansowanych metod jakościowych i ilościowych oraz ocenie stanu rozwoju subdyscypliny studiów europejskich w Polsce. Zespół Zakładu prowadzi również działalność dydaktyczną.

Kierownik
prof. dr hab. Jacek Czaputowicz

Zespół
dr Kamil Ławniczak (sekretarz)

Kontakt
metodologia.ie@uw.edu.pl

AKTUALNOŚCI

Debaty Europeistyki: 18 maja

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu w ramach Debat Europeistyki. Jego tematem będzie przyszłość relacji UE i USA. Dyskutanci będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy USA wycofują się z Europy, czy odwrotnie chcą pogłębić współpracę transatlantycką. Z drugiej strony: czy Europa potrzebuje nadal Amerykanów i czy chce pogłębiać relacje gospodarcze z nimi? A jeśli tak, to dlaczego tak bardzo protestuje przeciwko TTIP?

Inspiracją dla tematyki spotkania jest książka pod red. dr Marii Dunin-Wąsowicz i dr Aleksandry Jarczewskiej pt. Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Nowy Etap instytucjonalizacji współpracy UE USA (Warszawa 2015).

Spotkanie odbędzie się 18 maja 2016 r. o godzinie 16:45 w sali nr 114, budynek dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 (I piętro).

Nowy numer "Przeglądu Europejskiego"

Na stronie internetowej "Przeglądu Europejskiego" udostępniono 37 tom tego kwartalnika (nr 3/2015), w którym przeczytać można sprawozdanie ze zorganizowanej 18 marca 2015 r. przez nasz Zakład konferencji naukowej "Stosunki międzynarodowe i studia europejskie w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju" (autorstwa mgr. Michała Szczegielniaka, tekst w języku angielskim), jak również odpowiedź kierownika Zakładu, prof. Jacka Czaputowicza, na recenzje jego książki pt. "Suwerenność". Zapraszamy do lektury!

Konferencja „Konstruktywizm w studiach europejskich”

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej Konstruktywizm w studiach europejskich, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim w dniu 25 lutego 2016 r. (Sala Balowa w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 32). Celem konferencji jest określenie potencjału konstruktywizmu w badaniach integracji europejskiej. Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Zastosowanie konstruktywizmu w studiach europejskich (red. J. Czaputowicz), opublikowana w styczniu 2016 r. przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowy program wydarzenia

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenie udziału za pomocą formularza rejestracyjnego on-line: http://goo.gl/forms/wO0suoOysW.

Seminarium „Nauka o stosunkach międzynarodowych i studia europejskie w Polsce”

W środę 21 października odbyło się seminarium naukowe poświęcone dyskusji na temat stanu stosunków międzynarodowych i studiów europejskich w Polsce. Punktem wyjścia do dyskusji była książka autorstwa prof. Jacka Czaputowicza, dr. Kamila Ławniczaka i dr Anny Wojciuk pt. Nauka o stosunkach międzynarodowych i studia europejskie w Polsce, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2015. Dyskusję moderował prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk (Instytut Europeistyki UW), a wzięli w niej udział prof. Roman Kuźniar (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW), prof. Jacek Raciborski (Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR), autorzy książki oraz osoby, które przybyły na seminarium.

Dyskusja koncentrowała się na trzech aspektach. Po pierwsze, rozmawiano o wspomnianej publikacji, podkreślając jej znaczenie dla obu subdyscyplin. Pojawiły się również związane z jej treścią pytania i głosy krytyczne. Po drugie, część dyskutantów zaprezentowała swoje spostrzeżenia i doświadczenia związane z rozwojem nauki o stosunkach międzynarodowych w okresie PRL. Po trzecie, rozmawiano o przyszłości stosunków międzynarodowych i studiów europejskich, starając się określić, co należy zrobić, aby przezwyciężyć słabości zdiagnozowane w dyskutowanej publikacji i sprawić, by polscy badacze SM i SE zaistnieli w większym zakresie w nauce światowej.

Nota recenzyjna

Zachęcamy do zapoznania się z notami recenzyjnym napisanymi przez doktorantki Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Mgr Marta Rojewska przedstawia monografię dr. hab. Pawła Janusza Borkowskiego Międzyrządowość w procesie integracji europejskiej, natomiast mgr Małgorzata Smutek prezentuje książkę pod redakcją prof. Jacka Czaputowicza Studia europejskie. Wyzwania interdyscyplinarności.

Showing 11 - 15 of 25 results.
Items per Page 5
of 5