Zakład Metodologii Badań Europejskich jest jednym z sześciu zakładów działających w Instytucie Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Studia europejskie jako subdyscyplina w ramach nauk o polityce charakteryzują się dużą dynamiką. Wywodzące się głównie z nauki o stosunkach międzynarodowych podejścia teoretyczne wzbogacane są o elementy zaczerpnięte z ekonomii i socjologii, istotne znaczenie mają też dla nich takie dyscypliny jak prawo czy historia. Równie bogate źródła mają metody badawcze stosowane w dociekaniach dotyczących integracji europejskiej.

Celem Zakładu jest rozwijanie świadomości metodologicznej badań europejskich w Polsce. Służą temu publikacje, seminaria, konferencje naukowe i projekty badawcze. Ich tematyka skupia się na krytycznej analizie podejść teoretycznych, propagowaniu korzystania z zaawansowanych metod jakościowych i ilościowych oraz ocenie stanu rozwoju subdyscypliny studiów europejskich w Polsce. Zespół Zakładu prowadzi również działalność dydaktyczną.

Kierownik
prof. dr hab. Jacek Czaputowicz

Zespół
dr Kamil Ławniczak (sekretarz)

Kontakt
metodologia.ie@uw.edu.pl

AKTUALNOŚCI

Stosunki międzynarodowe i studia europejskie w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju

18 marca 2015 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się konferencja „Stosunki międzynarodowe i studia europejskie w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju", współorganizowana przez Instytut Europeistyki UW, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW, we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów Europejskich, Polskim Towarzystwem Studiów Międzynarodowych oraz Central and East European International Studies Association. Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Celem konferencji jest przedyskutowanie przez polskie środowisko stanu nauki o stosunkach międzynarodowych i studiów europejskich w Polsce oraz określenie kierunków ich rozwoju. Konferencja umożliwi spotkanie polskich badaczy reprezentujących te dwie subdyscypliny nauk o polityce. Podczas konferencji zostanie zaprezentowany raport z badań realizowanych w ramach projektu „Badanie stanu dyscyplin »nauka o stosunkach międzynarodowych« i »studia europejskie« w Polsce", finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki na podstawie umowy nr UMO-2012/07/B/HS5/03961.

Prosimy o zgłoszenie udziału w konferencji przy pomocy formularza online. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Program konferencji

Nowa publikacja Zakładu Metodologii

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją wydaną w ramach tematu badawczego Metodologiczne problemy studiów europejskich realizowanego w Zakładzie Metodologii Badań Europejskich:

Studia europejskie. Wyzwania interdyscyplinarności,
red. nauk. Jacek Czaputowicz, Warszawa 2014

EUROPEISTYCZNE WARSZTATY METODOLOGICZNE DLA DOKTORANTÓW I HABILITANTÓW

Czwarta Debata Europeistyki

Zapraszamy do wzięcia udziału w czwartym spotkaniu w ramach Debat Europeistyki. Jego tematem będzie historia jako droga do zrozumiania procesów integracyjnych w Europie. Inspiracją dla tematyki spotkania jest książka dr. Przemysława Żurawskiego pt. Duch pyszny poprzedza upadek. Rozważania o naturze procesu rozpadu unii (Kraków 2012).

Spotkanie odbędzie się 21 maja 2014 r. o godzinie 18:15 w sali nr 1, ul. Krakowskie Przedmieście 3 (parter).

Trzecia Debata Europeistyki

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzecim spotkaniu w ramach Debat Europeistyki. Jego tematem będzie władza w Unii Europejskiej: jej usytuowanie i dystrybucja między poszczególnych aktorów. Inspiracją dla tematyki spotkania jest książka prof. Jadwigi Staniszkis pt. Zawładnąć. Zarys proceduralnej teorii władzy (Warszawa 2012).

Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia 2014 r. o godzinie 18:00 w sali nr 1, ul. Krakowskie Przedmieście 3 (parter).

Showing 16 - 20 of 25 results.
Items per Page 5
of 5