Redakcja naukowa: Kamil Ławniczak
Metody jakościowe i ilościowe w badaniu organizacji i działania Unii Europejskiej
Warszawa: Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego 2013
***
O książce
Studia nad Unią Europejską stosują podejścia teoretyczne i metodologiczne zapożyczone z dorobku nauk politycznych, w tym stosunków międzynarodowych, ekonomii, socjologii i innych dyscyplin nauk społecznych. Stosując je dla szczególnego przypadku integracji europejskiej i unijnych instytucji, badacze rozwijają te podejścia, a w ten sposób powstaje stale powiększający się, oddzielny dorobek teorii integracji europejskiej, jak również nieco mniej wyodrębniona grupa metod stosowanych w studiach nad UE. Podczas gdy teoretyczne aspekty studiów nad UE zostały przedstawione w licznych publikacjach, niniejsza książka prezentuje wybór metod czy też instrumentów przydatnych w dociekania dotyczących Unii Europejskiej. Choć nie pretenduje ona do kompleksowego zaprezentowania metodologii studiów nad UE, mamy nadzieję, że zachęci badaczy, zwłaszcza tych rozpoczynających karierę naukową, do pogłębionego zainteresowania metodami i podejściami badawczymi, które stosują w swojej pracy.
***
Spis treści
- Wstęp (Kamil Ławniczak)
- Zastosowanie regresji logistycznej w studiach nad Unią Europejską (Adam Kirpsza)
- Analiza wielopoziomowa jako narzędzie wsparcia polityk publicznych (Adrian Gorgosz)
- Wywiad jako technika gromadzenia danych w badaniach jakościowych (Justyna Wiśniewska)
- Process tracing. Śledzenie mechanizmów przyczynowych (Kamil Ławniczak)
- Metoda prognozowania i jej zastosowanie w studiach nad Unią Europejską (Iwona Miedzińska)
- Wykorzystanie podejść instytucjonalizmu historycznego i racjonalnego wyboru w badaniu organizacji o charakterze międzyrządowym (Kamil Łukasz Mazurek)
- Zakończenie: metateoria studiów nad UE (Kamil Ławniczak)
- Bibliografia
- O autorach
Publikacja powstała w ramach projektu „Metody jakościowe i ilościowe w badaniu organizacji i działania Unii Europejskiej", zrealizowanego na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego ze środków przyznanych w ramach konkursu na finansowanie projektów badawczych służących rozwojowi uczestników studiów doktoranckich.